Bus atkuriamas dar vienas istorinis geležinkelio ruožas

Pelno nesiekianti organizacija, VšĮ “Siaurojo geležinkelio klubas” (SGK), įkurta grupelės entuziastų iš Lietuvos, nusipirko 100 km siaurojo geležinkelio ruožą. 750 mm pločio bėgiai nuo Panevėžio, per Joniškėlį ir Pasvalį tęsiasi iki pat Biržų. SGK įsigytas geležinkelio ruožas apima atskirus, 1916, 1922 ir 1938 m. atidarytus ruožus. Beje, kai kurie iš jų iki 1938 m. buvo 600 mm pločio.

SGK siaurasis geležinkelis yra tik dalis Panevėžio apskrityje išsidėsčiusio 750 mm pločio bėgių tinklo. Dabartinis turistinis maršrutas nuo Panevėžio iki Rubikių dar žinomas kaip Aukštaitijos siaurasis geležinkelis (ASG), taip pat buvo viso šio tinklo dalis, nors šis ruožas pradėtas naudoti truputį anksčiau – 1901 m. ASG tęsėsi iki pat Berezvech, dabar vadinamo Glubokoye arba Hlybokaye (Glubokas).

Siaurasis geležinkelis žemėlapis

Žemėlapis sudarytas remiantis Europos geležinkelių atlasu (European Railway Atlas © M G Ball 2011) ir redaguotas Tony Olsson’o. Naudoti leidžiama.

Apie parduodamą ruožą AB “Lietuvos geležinkeliai” pakelbė dar 2014 m., tačiau SGK, už simbolinę 60€ sumą jį įsigijo visai neseniai. Pirkinį sudarė tik pats geležinkelio ruožas ir infrastuktūros elementai, tačiau VšĮ “Siaurojo geležinkelio klubas” turi sukaupęs nemažai technikos kurią galėtų panaudoti. Be abejonės, dar 1996 m. liepos 1 d. uždarytos siaurojo geležinkelio atkarpos atnaujinimui rekės nemažų investicijų. Neprižiūrėtas ruožas apaugo augmenija, kai kur net galima pamatyti tarp bėgių augančių nedidelių medelių, pabėgiai taip pat prastos būklės. Tačiau “Siaurojo geležinkleio klubas” nusiteikęs rimtai ir planuoja paleisti turistinį traukinį bei įkurti technikos muziejų. Be to, naujieji siauruko savininkai yra visiškai atviri idėjoms ir pasiūlymams ne tik iš Lietuvių, bet ir iš užsienio investuotojų ir organizacijų.

Railbaltic.eu linki SGK sėkmės vystant šį neeilinį ir ambicingą sumanymą bei tikisi ir ateityje savo skaitytojus informuoti apie projekto eigą.

Informacija iš NERTHT (New Europe Railway Heritage Trust). Organizacija savo veiklą vykdanti Londone, buvo įkurta po Sovietų sajungos žlugimo su tikslu išsaugoti ir puoselėti turistinius geležinkelio maršrutus naujai atsikūrusiose valstybėse.